Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti dış dünyada 32 milyar lira alacaklıdır. Yani devlet olarak bizim dış dünyaya borcumuz yok, biz dış dünyadan alacaklıyız." açıklamasında bulundu.


-Türkiye Cumhuriyeti devleti dış dünyada 32 milyar lira alacaklıdır

Bir gazetecinin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in ''Türkiye ile ilgili kararını nasıl değerlendirdiğini'' sorduğu Bakan Şimşek, şunları ifade etti:

''Tabii Türkiye şu anda piyasalar nezdinde zaten yatırım yapılabilir ülke kategorisinde değerlendiriliyor. Moody's gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları küresel krizde, ondan öncesinde ve sonrası iyi bir sınav vermediler. 'A' notu verdiği ülkeler battı, '3A' notu verdikleri şirketlerin tahvilleri veya kendileri battı. Yani çok kötü bir sınav verdiler. Türkiye'ye ilişkin yaklaşımları da bence bu çerçevede değerlendirilmelidir diye düşünüyorum. Önemli olan biz evimizi düzene koyalım. Biz, ülkemizin temellerini sağlamlaştıralım, bunlar eninde sonunda mecbur kalacaklar. Bugün Türkiye'nin -yani ben devleti kastediyorum, çünkü bunlar sonuçta ülkeye not veriyorlar- ama devletin performansına da bakıyorlar. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti dış dünyada 32 milyar lira alacaklıdır. Yani devlet olarak bizim dış dünyaya borcumuz yok, biz dış dünyadan alacaklıyız. Net olarak.''

-''Tüm bu gerçekleri çok geriden takip ediyorlar''

Türkiye'nin iç-dış borç stokunun milli gelire oranının yüzde 18 olduğunu belirten Şimşek şöyle devam etti:

''OECD ülkelerinde bu oran yüzde 100'ün üzerinde, AB'de bu oran yüzde 90'ların üzerinde. Sonuçta niçin kredi notu verilir? Bir ülke borcunu ödeme kapasitesine sahip mi borcunu ödeyebilir mi bir de ödeme iradesine sahip mi? Yani ödemek ister mi? Türkiye bunu iradesiyle ortaya koymuş. Biz geçmişte Osmanlı'nın dahi borçlarını ödemişiz. Böyle bir ülkeyiz yani. İkinci olarak Türkiye bugün Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi. Ama bizim kredi notumuz bunu yansıtmıyor. Bu da tabii ki piyasalar tarafından farklı bir şekilde değerlendiriliyor. Ben daha yeni New York, Londra'dan geldim. Orada 400 fon ve yöneticisiyle bir araya geldim. Şimdi onların gözünden baktığınız zaman Türkiye bugün 10 yıllık yüzde 3'ten borçlanabiliyor, dolar cinsinden, devlet olarak. Bunu karşılaştırın bugün diğer Avrupa ülkeleriyle. Yani notu bizden çok çok yüksek olanlar bu düşük faizlerle borçlanamıyorlar. Demek ki piyasa kararını vermiş. Piyasa zaten notunu vermiş. Kredi notu itibarıyla biz 'yatırım yapılabilir' kategorideyiz ama Moody's'e göre değiliz. Fakat son 10 yıl içerisinde Türkiye'ye 122 milyar dolarlık küresel doğrudan yatırım gelmiştir. O bile tek başına bu değerlendirmelerin eksik olduğunu, Türkiye'nin geldiği noktayı yansıtmadığını hepimiz görüyoruz, yani gösteriyor. 2002 yılında Türkiye'de küresel sermayeli 5 bin 600 firma vardı. Bugün 32 bin firma var. 1980'den 2003'e kadar Türkiye'ye küresel yatırım olarak, doğrudan yatırım olarak, 14,8 milyar dolar gelmiş. Bizim dönemimizde de 122 milyar dolar gelmiş. Yani tüm bunlar şunu ortaya koyuyor, Türkiye çok büyük bir değişim ve dönüşümden geçti. Türkiye'nin makroekonomik temelleri çok sağlam. Tüm bu gerçekleri çok geriden takip ediyorlar. Eninde sonunda gerçeği görecekler.''Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Moodys gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları küresel krizde, ondan öncesinde ve sonrası iyi bir sınav vermediler'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ocak 2013 Çarşamba, 17:50 Misafir sayin bakanim siz oyle soyluyorsaniz, oyledir.
30 Ocak 2013 Çarşamba, 17:40 Misafir heee öyledir öyledir