Advertisement

ABD hisseleri gerileyerek gösterge endeksini 5 yılın zirvesinden aşağı gönderirken, ABD hazine tahvilleri ekonominin 4. çeyrekte daraldığını gösteren verilerin ardından düşük kaldı.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 09:32'de yüzde 0.1 gerileyerek gerilerken, gösterge endeksi dünü 10 Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyede kapattı. 10 yıllık hazine tahvil faizleri 1 baz puanlık yükselişle yüzde 2.01 oldu ve üst üste 5 gün yükselerek Ağustos'tan bu yana en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirdi. Euro 2011 yılından bu yana ilk kez 1.35 doların üzerine çıktı.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) yıllık bazda yüzde 0.1 oranında daralırken, hem Bloomberg anketindeki en kötümser tahminin bile gerisinde kaldı hem de 2009'un ikinci çeyreğinden bu yana en kötü performansı gösterdi. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı GSYH'nin yüzde 1.1 büyüyeceği yönünde gerçekleşti. Federal Reserve bugün bir politika metni yayınlamaya hazırlanıyor.

Illinois merkezli Oakbrook Investment LLC şef yatırım yetkilisi Peter Jankovskis, "GRP verileri biraz yanlış yönlendiriyor. Genel görüş ekonominin yavaş bir hızda ileriye doğru gittiği yönünde" ifadelerini kullandı.