Advertisement

Avrupa hisseleri, Saipem SpA'nın sert düşüşü ve ABD'de ekonominin 4. çeyrekte beklenmedik şekilde daraldığını gösteren veriler üzerine 23 ayın zirvesinden geriledi.

Saipem 2012 yılı kâr beklentilerini düşürmesinin ardından yüzde 34'lük bir düşüş yaşadı. Swedbank AB 20 ayın en büyük sıçramasını gerçekleştirdi. Nordea Bank AB ise çeyrek dönemlik kârının beklentileri aştığını söylemesiyle yüzde 3 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 15:01'de yüzde 0.6 gerileyerek 288.46 puana indi ve 18 Şubat 2011'den bu yana ulaştığı en yüksek seviyeden düşmüş oldu. Endeks buna rağmen Ocak ayı boyunca yüzde 3.1'lik ilerleme kaydederek 1997 yılından bu yana en uzun aylık kazanç periyoduna doğru ilerliyor.

Dusseldorf merkezli Meriten Investment Management GmbH Avrupa hisseleri varlık yöneticisi Tobias Britsch, "Avrupa için büyük riskler siyasi bilinmezlikten doğabilir. Siyasi durum şu anda tahmin edilemez durumda ve bu yaklaşan seçimlerden dolayı da büyüyor" ifadelerini kullandı.

İtalya 24-25 Şubat'ta parlamento seçimlerine hazırlanırken, anketler Pier Luigi Bersani'nin Demokratik Parti'sinin oyların çoğunluğunu kazanacağını gösteriyor.