Advertisement

Federal Reserve kötü hava şartları da dahil olmak üzere bir kaç faktörden dolayı duraklayan ekonomiye aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımı yaparak destek olmaya devam kararı aldı.

İki günlük toplantısının bugün sonuna gelen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından yapılan açıklamada "Ekonomik aktivitedeki büyüme son bir kaç ayda genellikle kötü hava şartları ve diğer geçici nedenlerden dolayı durakladı" ifadeleri kullanıldı.  

Başkan Ben S. Bernanke yaklaşık dört yıldır yüzde 7.5'in üzerinde seyreden işsizliği düşürmek ve geçtiğimiz çeyrekte yüzde 0.1 daralan ekonomiyi canlandırmak için daha önce otoritesini kullanarak merkez bankasının sınırsız tahvil alma gücünü kullanmaya karar vermişti.

FOMC tarafından yapılan açıklamada "Küresel finansal piyasalardaki gerginliğin biraz azalmış olmasına rağmen komite, ekonomik görünüme aşağı yönlü risklerin olduğunu görmeye devam ediyor" denildi.

Satın alımlar aylık 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil alımı ve 45 milyar dolarlık hazine tahvili alımı olarak bölünmeye devam edecek. Fed, "İstihdam piyasasındaki görünüm ciddi bir şekilde iyileşinceye kadar" tahvil alımını durdurmayacağını bir kez daha yineledi.

Fed aynı zamanda işsizliğin yüzde 6.5 üzerinde ve enflasyonun yüzde 2.5'in altında kaldığı süre boyunca faiz oranlarında bir değişiklik yapmama ifadesini de değiştirmedi.

Fed'in mevcut politikalarından geri adım atacaklarına dair hiçbir sinyal olmadığını belirten Wells Fargo Securities LLC'nin kıdemli ekonomistlerinden Mark Vitner, büyümenin yavaşladığını ve enflasyonun da beklentinin altında seyrettiğini, bu nedenle Fed'in kararının verilere bağlı olduğunu söyledi ve "Tüm veriler Fed'in parasal genişlemesini sürdürmesi gerektiğini gösteriyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ocak 2013 Çarşamba, 23:06 Misafir eee bu sarı illet neden artamadı ???
30 Ocak 2013 Çarşamba, 22:44 Misafir herkes ayni seyi yapmaya baslayacak japonya basladi bile ondan sonra bu isin tadi kacacak ve bir ise yaramiyacak ve sonra ne olacak biliyormusunuz muhtemelen bu isten once cekilen (faiz artiracak) ve krize neden olacak buna kur savasi diyorlar
30 Ocak 2013 Çarşamba, 22:34 Misafir yani dolar düşüşe devam edecek. eurusd paritesi yükselecek