Advertisement

Kullanıcı çekmek ve reklam için daha fazla harcama yapan Facebook Inc.'in kârı 4. çeyrekte sert düşüş kaydetti.

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan şirketin net geliri, operasyonel harcamalardaki yüzde 82'lik artışın etkisiyle yüzde 79 düştü ve 64 milyon dolara geriledi. Facebook'un geliri son çeyrekte yüzde 40 artarak 1.59 milyar dolara yükseldi.

Kâr ve satış rakamları analistlerin tahminlerinin üzerinde olsa da, harcamalardaki artış marjlardaki sıkışma olacağı endişelerine neden oldu. Şirketin hisseleri seans sonrası işlemlerde düştü. Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg bu yıl işe alımlar ve yeni reklam araçlarındaki harcamaları yüzde 50 artırmayı planlıyor. Bu rakam harcamalarda yüzde 33 artış bekleyen Pacific Crest Securities LLC'nin analistlerinin tahminlerinin de üzerinde. BTR Capital Management'ın portföy yöneticilerinden Adam Schneiber, buna rağmen yatırımın kâr büyümesini nihai olarak destekleyeceğini söylüyor.

Wall Street'in yüksek büyüme dönemlerinde yüksek harcamalara karşı affedici bir yaklaşım benimsediğine dikkat çeken Schneiberg, gelirler artmaya devam ettiği sürece Wall Street'in şirketin bir noktada kâr elde edeceğine inanacağını belirtti.

Facebook'un hisseleri dün seans sonrası işlemlerde yüzde 4.3 düştü.