Advertisement

İtalya'nın en eski bankalarından Banca Monte Dei Paschi di Siena SpA'daki skandalın soruşturulmasına dahil olan İtalya Merkez Bankası eski yetkililerinden biri, bankanı Monte Paschi'nin denetiminde ihtiyatlı davrandığını söyledi.

Adını vermek istemeyen yetkili, merkez bankasının, MPS üzerindeki baskısının, geçtiğimiz yıl Sienalı bankanın yetkililerine darbe vurarak ve Ocak'ta regülatörlerden gizlenen işlemlerin ortaya çıkarılmasını sağladığını savundu.

İtalya Merkez Bankası, İtalya'nın en eski bankası Monte Paschi'nin denetiminde gevşek davranarak bankanın 100 milyonlarca euroluk zarara ve 3.9 milyar euroluk kurtarma başvurusuna neden olan riskli pozisyonların birikmesine yol açtığı  eleştirilerini geri çevirdi. Monte Paschi skandalı, Bloomberg'in 17 Ocak'ta bankanın Deutsche Bank AG ile 2008'deki işlemlerindeki zararları ortaya çıkarmasının ardından gündeme geldi.

Monte Paschi'nin parasal durumu, o dönemde İtalya Merkez Bankası'nın başında olan Mario Draghi'nin dikkatini ilk kez bankanın 2008'deki devralımı esnasında çekti. Bankanın 2008'de kurtarılmasının ardından Monte Paschi'de 2010'den itibaren 2 kez kapsamlı soruşturmaya neden oldu. MPS'deki düzensizlikler konusunda endişelenen İtalya Merkez Bankası, yetkilileri Mart 2012'de mahkemeyi bilgilendirdi.