Advertisement

ABD'de gayrisafi yurtiçi hasılanın beklenmedik şekilde düşmesi ve Japonya'nın bilanço sezonunun en yoğun gününde sanayi üretiminin beklentinin altında büyüdüğünü açıklaması üzerine Asya Borsaları Ağustos 2011'den bu yana kaydettiği en yüksek seviyesinden geriledi.

Dünyanın en büyük oyun konsolleri üreticisi Nintendo Co., Wii U. satışlarının beklenenden daha düşük olması üzerine operasyonel zarar tahmininde bulunması üzerine yüzde 7.1 değer kaybetti. Whitehaven Coal Ltd., ilk yarıdaki kazançlarının düşük fiyatlardan ötürü azalacağını söylemesinin ardından yüzde 4.6 geriledi. China Unicom Hong Kong Ltd. 2012 kârının yüzde 50'nin üzerinde arttığını söylemesi üzerine yüzde 2.1 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeki yüzde 0.4 kayıpla 132.82 puana geriledi. Endekste değer kazanan her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Asya Pasifik Endeksi bu ay Japon hisselerinin Başbakan Shinzo Abe'nin yeni hükümetinin deflasyonu sonlandırmak için harekete geçeceği iyimserliğiyle tırmanması üzerine bu ay yüzde 2.7 yükseldi.

Ekonomik büyümenin düzgün bir şekilde seyretmediğini belirten Investors Mutual Ltd.'ın portföy yöneticilerinden Jason Teh, uzun vadede her şeyim kazanç büyümesine bağlandığını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi tahmin edilen kazançların 14.4 katından işlem görerek,  13.6 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve 12.3 katından değerlenen Stoxx Europe 600 Endeksi'nin önünde seyrediyor.

Japon Nikkei 225 Endeksi  dün Nisan 2010'dan bu yana ilk kez 11,000 puanın üzerinde işlem görmesinin ardından bugün yüzde 0.7 düştü. Japonya'nın sanayi üretimi Aralık'ta aylık bazda yüzde 2.5 artış kaydederek yüzde 4.1 beklentisinin altında kaldı.