Advertisement

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Hirohide Yamaguchi, bankanın politikalarının yeni zayıflattığı endişelerine karşı çıkarak, bankanın ekonomik ve fiyat koşulların gerektirmesi hâlinde daha fazla parasal genişleme yapabileceğini söyledi.

BOJ ekonomi ve fiyatları izledikçe "daha fazla parasal genişleme gerekebilir" diyen Yamaguchi, merkez bankasının politikalarının doğrudan yeni zayıflatmayı hedeflemediğini savundu.

BOJ geçtiğimiz hafta belirli bir zaman dilimi belirtmeden yüzde 2 enflasyon hedefi benimsedi ve ucu açık varlık alımlarına başlamak için 2014'ün başına kadar bekleyeceğini söyledi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe bugün merkez bankasına o hedefe daha hızlı bir şekilde ulaşmasını söyleyerek, son 3 ayda yeni, dolar karşısında yüzde 12 zayıflatan parasal genileme önlemlerini artırma çağrılarını artırdı.

Yamaguchi'nin açıklamalarının BOJ'un daha fazla harekete geçme istekliliğini dile getirerek artan siyasi baskıdan kaçmaya çalıştığını gösterdiğine dikkat çeken Dai-Ichi Life Research Institute'ün başekonomisti Hideo Kumano, BOJ'un önümüzdeki aylarda daha fazla gevşemeye gidebileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Jens Weidmann bu ay yen kurunun "siyasileştirildiği" uyarısında bulunurken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel de "Japonya konusunda hiç endişe etmediğini söyleyemeyeceğini" dile getirdi.