Advertisement

Bakır, Federal Reserve tarafından dün yapılan açıklamada dünyanın en büyük ikinci bakır tüketicisi olan ABD ekonomisine aylık 85 milyar dolarlık varlık alımı üzerinden desteğe devam edileceğinin açıklanması üzerine Londra işlemlerinde 3 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Fed yetkilileri dün yayınlanan yazılı açıklamalarında aylık varlık alımlarının ne zaman bitebileceği konusunda bir işaret vermezken, faiz oranlarını sıfıra yakın tutmaya da devam etti. ABD ekonomisi savunma harcamalarında yaşanan son 40 yılın en büyük kesintilerinin ardından geçtiğimiz yılın 4. çeyreğinde beklenmedik bir duraksama yaşadı.

Londra'da bulunan Natixis SA emtia araştırma direktörü Nic Brown, "ABD'deki kötü haberlerin aslında iyi haberler olduğu durumu kesinlikle geçerli bu durumda. Son gelişmeler, ABD'nin para politikasının ultra genişlemeci kalacağını gösteriyor. Ekonomi zayıf devam ederken, Fed kontrole devam edecek" ifadelerini kullandı.

Üç ay vadeli bakır kontratları London Metal Exchange'de yerel saatle 10:33'te yüzde 0.5 yükselerek tonu 8,270 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 8,291.25 doları görürkenhem 5 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş hem de bu ay gerçekleştirdiği ilerlemeyi yüzde 4.3'e taşımıştı. Mart vadeli bakırın poundu ise New York işlemlerinde yüzde 0.4 yükseldi ve 3,7645 dolardan işlem gördü.

Bloomberg tarafından ekonomistlerle gerçekleştirilen bir ankete göre yarın açıklanacak raporlar, ABD'de bu ay istihdamın arttığını ve inşaat harcamalarının Aralık'ta son 9 ayın 8. tırmanışını gerçekleştirdiğini gösterebilir. Copper Development Association tarafından yapılan açıklamaya göre inşaat, metale olan talebin yüzde 40'ını oluşturuyor.