Advertisement

United Parcel Service (UPS) Inc. dünya genelinde zayıflayan ekonominin paket transferleri talebi üzerinde ağırlığını göstermesi üzerine bu yıl için yaptığı kâr tahmini beklentilerin altında kaldı.

Atlanta merkezli şirketten yapılan açıklamaya göre, hisse başına kâr oranının 4.80 dolar ile 5.06 dolar olarak değişeceği tahmin ediliyor. Bloomberg anketine katılan 25 analistin tahmini ise bu oranın 5.13 dolar olacağı yönünde gerçekleşti. CEO Scott Davis tarafından yapılan açıklamaya göre kâr tahmini "2013 yılı için ılımlı makro büyüme beklentileri ve Washington'da herhangi bir ilerleme sağlanamamasından dolayı ABD'de yaşanan belirsizlik üzerine kuruldu."

Dünyanın en büyük paket sevkiyat firması, TNT Express NV ile olan 5.16 milyar euroluk anlaşmanın fesh edilmesi üzerine kendine operasyonlarına yoğunlaşıyor. 1907 yılında bisiklet sevkiyatı ile başlayan firmanın TNT ile olan bu anlaşması kuruluşundan bu yana en büyük satın alım olabilecekken, Avrupa'daki varlığını da iki katına çıkarabilirdi fakat Avrupa Komisyonu bu ayın başında anlaşmayı bloke edeceğini duyurdu.

UPS normal işlemlerin başlamasından önce New York'ta saat 07:55'te yüzde 2.1 düşerek 79.49 dolar oldu. Hisseler bu yıl genelinde yüzde 10 değer kazanırken, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin gerçekleştirdi yüzde 5.3'lük ilerlemenin de ötesine geçti.