Advertisement

ABD'de iş aktivitesi Ocak ayında beklentilerin üzerinde genişleyerek imalat sektörünün yılın başında toparlandığı sinyalini verdi.

MNI Chicago Report'un hazırladığı iş barometresi (PMI) Aralık ayında 50 olarak gerçekleşirken bu ay 55.6'ya çıktı ve Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 50'nin üzerindeki rakamlar genişlemeye işaret ederken, altındaki rakamlar daralmayı gösteriyor. Bloomberg tarafından görüşü alınan 48 ekonomistin tahmin medyanı 50.5 olarak gerçekleşti.

Tüketici harcamalarında dördüncü çeyrekte yaşanan hızlanma, firmaların 2013 yılının başında siparişleri ve üretimi hızlandırması ihtimalini doğururken, imalatın dünyanın en büyük ekonomisine katkı yapmaya devam edeceği sinyalini de vermiş oldu. Chicago PMI, Philadelphia ve New York bölgelerindeki fabrika aktivitelerini gösteren verilerle ters düştü.

Pittsburgh'da bulunan PNC Financial Services Group Inc. kıdemli ekonomisti Gus Faucher, "2013 yılında imalatta ılımlı büyüme göreceğiz. Benim umudum iş yatırımının yıl ilerledikçe artması" dedi. Bloomberg anketindeki tahminler 48.5 ile 53 arasında değişti.