Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Tarımdışı istihdam verisinin öncesinde şirketlerden gelen can sıkıcı bilançorakamlarına odaklanan New York Borsası düşerek, Dow Jones Endeksi'nin 1994'ten bu yana gördüğü en iyi Ocak rallisindeki kazançlarını azalttı.

United Parcel Service Inc., zayıf küresel ekonominin paket kargolarının taleplerindeki azalmanın etkisiyle beklentinin altında kâr tahmininde bulunmasının ardından yüzde 2.4 düştü. Dow Chemical Co., Avrupa'daki satışlarının düşmesi sonucunda tahminlerin altında kalan kazançları üzerine yüzde 7 değer kaybetti. Qualcomm Inc. ve JDS Uniphase Corp. sırasıyla yüzde 3.9 ve yüzde 17 primlendi.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 1,498.11 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.4 düşüşle 13,860.58 puana geriledi. Amerikan borsalarında dün 7.1 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 16 altında kaldı.

Piyasanın soluklandığını, bu nedenle de ekonomik verilerde ciddi bir yükseliş ya da düşüş olmadığı sürece piyasanın aşağı doğru seyredeceğini söyleyen Penn Capital'ın araştırma direktörü Eric Green, karışık verilerin kâr realizasyonuna fırsat tanıdığını belirtti.

S&P 500 Endeksi Ocak'ta yüzde 5 yükselerek 1997'den bu yana en iyi Ocak performansını kaydetti. Dow Jones ise ocak'ta yüzde 5.8 oranında ralli yaparak 1994'ten bu yana en iyi Ocak performasına işaret etti.