Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de imalatın Ocak'ta da büyümeye devam etmesinin ardından Çin Borsası 5. gününde de yükseldi ve Şanghay Bileşik Endeksi bu yılın en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Sany Heavy Industry Co. yüzde 4.9 değerlenerek, CSI 300 Endeksi'nde finansal şirketlerin ardından en çok kazanç sağlayan sanayi sektörü hisselerine öncülük etti. Çin'in resmi PMI endeksi Ocak'ta 50.4 puan ile genişlemeye işaret ederken, özel bir imalat endeksi 2 yılın en yükseğine tırmandı. Haitong Securities Co., sanayi reformu beklentisi ve hisse senedi işlemlerindeki artışın kazançları desteklemesiyle yüzde 4 primlendi ve bu haftaki rallisini yüzde 22'ye genişletti.

Çin Yeni Yılı'nın öncesinde hâlen rallinin olabileceğini söyleyen Jianghai Securities Co.'nun analistlerinden Xu Shengjun, piyasada likidite olduğuna dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,398.23 puana çıkarak bu hafta kaydettiği yüzde 4.7 oranındaki kazançlara yenilerini ekledi. Endeks Ocak'ta ekonomik büyümenin hızlandığı ve Çin'in yeni liderlerinin şehir kalkınmasını destekleyeceği spekülasyonu üzerine yüzde 5.1 yükseldi ve en büyük gelişen piyasa ülkeleri arasında en iyi performansa sahip oldu.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.9 kazançla 2,710.36 puana çıkarak Mayıs 2012'den bu yana en yüksek düzeyine işaret etti. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 düştü; Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.1 aşağıda kapandı.

Şanghay Endeksi 3 Aralık'ta kaydettiği 3 yılın en düşüğünden yüzde 22 tırmanarak bazı yatırımcılara boğa piyasası sinyali verdi. Endeks, açıklanmış kâr rakamlarının 13.1 katından işlem görerek 13 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti.