Advertisement

Amerikalı tüketicilerin hayal kırıklığına uğradığını söyleyen ABD Eski Çalışma Bakanı Robert Reich, bunda da tamamen haklı olduklarını söyledi.

Finansal piyasalardaki ralli ve konut piyasasından gelen iyi sinyallere rağmen Tüketici Güveni son 1 yılın en düşük seviyesine gerilemesini değerlendiren Reich, "Çünkü işleri ve gelirleri konusunda çok endişeliler" dedi.

ABD'de işsizlik yüksek seviyelerde seyretmeye devam ederken, enflasyondan arındırılmış ücretler düşmeye devam ediyor ve kredi sıkılaşması devam ediyor. Bunların üstüne istihdam vergisi kesintisi nin de sonlanması, sıradan bir Amerikan işçisinin aylık kazancını 100 dolar daha azaltıyor.

California Üniverstisesi'nin profesörlerinden Reich, kurumsal kârların Amerikan ekonomisindeki payının rekor düzeylerde, ücretlerin ise en düşük seviyelerinde olduğuna dikkat çekerek, bu dengesizliğin devam edemeyeceğini söyleyerek, yatırımcılara "Dikkat edin" uyarısında bulundu.

Reich, eğer mali uçurum tartışmaları daha fazla kemer sıkma anlamına gelirse, bunun resesyona işaret edeceğini söyledi. Reich: Tüketiciler hayal kırıklığına uğradı