Advertisement

ABD'de istihdam piyasasının Ocak ayında, ekonomistlerin veri açıklanmadan önce yaptıkları tahmine göre, ABD'li kanun koyucuların federal büçe konusunda sert tartışmalara girmesine karşın, iyileşmesini sürdürmesi bekleniyor.

Bloomberg News'un anketine katılan 90 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Aralık ayında 155,000 artan tarım dışı istihdamın, Ocak ayında 165,000 artış göstermesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise, Kasım ayından bu yana seviyesi olan yüzde 7.8'de kalması bekleniyor.

İşe almalardaki artışın sürmesi, gelirlerin artmasına neden oluyor ve Amerikalı çalışanların gelir vergilerindeki artışa karşın harcama yapmaya devam etmesini sağlıyor. Ancak, Fed yetkililerinin çok yüksek buldukları işsizlik oranının düşmesi için ise daha büyük çaplı istihdam artışları gerekiyor.

New York'ta TD Securities Inc. faiz ve Döviz araştırma kürsel başkanı Eric Green, "ABD istihdam piyasası iyileşmeye doğru süzülüyor," dedi ve "Ancak bu noktada, Fed'in tatmin etmeye yetecek kadar iyi bir yerin yakınında değiliz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Çalışma Bakanlığı, istihdam verilerini TSİ 15:30'da açıklayacak.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışı tahminleri 115,000 ile 230,000 arasında kaldı. Kamu çalışanlarını içermeyen özel sektör istihdamının ise Ocak ayında, ikinci ay üst üste 168,000 artması bekleniyor.

İşsizlik oranı tahminleri ise yüzde 7.6 ile yüzde 7.9 arasında kaldı. İşsizlik yüzde 7.8'in altını en son Aralık 2008'de görmüştü.