Advertisement

ABD hanehalkının güveni geçtiğimiz ay yükselerek ekonominin en büyük kısmı olan tüketici harcamalarına yardımcı olabileceği sinyalini verdi.

Thomson Reuters/University of Michigan Tüketici Güven Endeksi Aralık ayında 72.9'dan Ocak ayında 73.9'a yükseldi. Bloomberg anketine katılan 62 ekonomistin tahmin medyanı ise endeksin 71.5'e düşmesinin beklendiğini gösterdi.

Tüketiciler, ABD Kongresi'nin bütün harcamalarda kesintiye yol açacak düzenleme konusunda bir anlaşmaya varıp varamayacağını takip ederken, Çalışma Bakanlığı'ndan bugün açıklanan veriler istihdamın geçtiğimiz ay 157,000 arttığını gösterdi. Düşen akaryakıt fiyatları ve yükselen konut değerleri, yüzde 2'lik bordro vergisinden dolayı maaşında azalma yaşayan tüketicilere yardımcı olan diğer faktörler olarak gösteriliyor.

New York'ta bulunan High Frequency Economics şef ABD ekonomisti Jim O'Sullivan, "Zenginlik tekrar yükseliyor. Bence tüketici harcamalarının zemini de gittikçe güç kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketi için yapılan tahminler 69 ile 74 arasında değişiklik gösterdi. Endeks, Haziran 2009'da sona eren resesyonda 64.2 ortalamasını tuttururken, resesyondan önceki 5 yıl boyunca 89 ortalamasını yakalamıştı.