Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong Un'un iktidardaki İşçi Partisi'nin üst düzey yetkililerini bir araya getirerek ordunun güçlendirilmesi ve ülkenin egemenliğinin korunması için talimatlar verdiği bildirildi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı, İşçi Partisi'nin Merkezi Askeri Komisyonu'nda bir konuşma yapan Kim'in ülkenin güvenliği ile egemenliğinin korunması ve ordunun güçlendirilmesi için aldığı bir dizi "önemli" ve "tarihi" kararı açıkladığını duyurdu.

Güney Koreli uzman Hong Hyun-ik, toplantının Kuzey Kore'nin gelecek günlerde nükleer bir test yapmaya hazırlandığının işareti olabileceğine dikkati çekti.

Kuzey Kore, Aralık ayında yaptığı uzun menzilli füze denemesinin ardından daha da artırılan uluslararası yaptırımları protesto etmek için nükleer deneme yapacağı tehdidinde bulunmuştu.

Babası Kim Jong İl'in 17 Aralık 2011'de kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından iktidara gelen Kim Jong Un, iktidar partisinin genel sekreteri, Kore ordusunun başkomutanı ve mareşal unvanlarını taşıyor.