Advertisement

Yunan bankaları, yeniden sermayelendirme şartlarını gevşetmek ve tamamen kamulaştırılmalarını önlemek için ülkenin kurtarma paketi için ciddi lobicilik yürütmeye başladı.

Yunanistan'ın Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan Troyka heyetinin verdiği 172 milyar euroluk kurtarma paketi, ülkenin en büyük 4 bankasına 27 milyar euro enjekte edilmesini ve bunun 2.5 milyar euroluk kısmının özel sektör yatırımcıları tarafından fonlanmasını öngörüyor.

Ancak 27 milyar euroluk enjeksiyonun Nisan'a kadar yetişmesi ve hisse senedi ddeğerlenmelerinin bazı analistler tarafından gerçekçi bulunmadığı düşünüldüğünde, Yunan bankaların özel sektörden fon çekmesi zorlaşıyor. En büyük 4 Yunan bankasının toplam 8 milyar euroluk negatif varlığı bulunuyor ve bu da yatırımcıların yeni sermaye enjekte etme isteğini azaltıyor.

Yeni yatırımcıların dünün zararlarını ödemek istemediğini söyleyen Eurobank'ın CEO yardımcısı Nikos Karamouzis, "Özel sermaye çekmek istiyorsanız, diğer şartların da gözden geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Bankacı ve analistler, hiçbir ciddi fon yönetimi şirketinin National Bank of Greece, Alpha Bank ve Piraeus Bank'ın hissesini almaya ilgi göstermediğine dikkat çekiyor.

Keefe, Bruyette&Woods'un analistlerinden Antonio Ramirez, bu uluslararası kurumsal yatırımcıların mevcut şartlar altında yeniden sermayelendirmenin bir parçası olmak istemediğini vurguladı.

Bankaların yatırımcılardan destek bulamaması hâlinde Yunan Finansal İstikrar Fonu, bankaları kamulaştırarak, kontrolü devralacak.