Advertisement


Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de hizmet sektörünün hızlanması ve Filipinler'deki kurumsal şirketlerin genişleme planlarının ülkenin Borsasını rekora taşıması üzerine gelişen piyasalar endeksi 2 haftanın en yükseğine çıktı.

Malezya borsası MISC Bhd., alım teklifi almasının ardından 14 yılın en büyük sıçramasını yaptı. China Development Financial Holding Corp., xinhua Haber Ajansı'nın Tayvanlı bankaların 6 Şubat'tan itibaren yuan işlemleri yapabileceğini söylemesi sonrasında 2009'dan bu yana en büyük artışını kaydetti. Ayala Corp., enerji birimindeki yatırım planlarını açıklamasının ardından Manila'da rekor düzeye tırmandı. Güney Kore wonu önemli tüm para birimleri karşısında değerlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,077.41 puana çıktı ve 22 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endeks 3. gününde de yükselerek 3 Ocak'tan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine hazırlanıyor. Çin'de hizmet sektörü Ocak'ta Ağustos'tan bu yana en hızlı büyümesine işaret etti.

Hisselere giriş hızının arttığını belirten JP Morgan Chase&Co.'nun baş Asya ve gelişen piyasalar stratejisti Adrian Mowat, Çin'de verilerin ilerleme kaydettiğini, bunun da yakın zaman için iyi bir döngü hikayesi olduğunu söyledi.

Tayvan'ın Taiex Endeki yüzde 0.9 artışla 30 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. İşlem hacminin 30 günlük ortalamanın yüzde 53 üzerinde seyrettiği Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 yükselerek 8 Mayıs'tan buyana en yüksek kapanışına hazırlanıyor. Vietnam'daki VN Endeksi yüzde 0.8 kazançla 8 Mayıs'tan bu yana en yükseğine işaret etti.