Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un rüşvet skandalı ve Silvio Berlusconi'nin İtalya'daki seçimlerin önde gelen adayı ile arasını kapamasıyla Avrupa'daki siyasi çalkantılar, piyasalardaki güveni tehdit ediyor.

Yolsuzluk iddialarının ardından muhalefetten gelen istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalan Rajoy, 7-8 Şubat'ta AB zirvesinin öncesinde Euro Bölgesi liderlerinin aralarında yapacağı görüşmeye katılmak üzere Berlin'e gitmeye hazırlanıyor. Hollanda'nın en büyük 4. bankasının geçtiğimiz hafta kamulaştırılması ve Deutsche Bank AG'nin 2.17 milyar euroluk zararı, bölge ekonomisinin sağlığındaki kırılgan noktalara dikkat çekiyor.

Deutsche Bank'ın CEO yardımcısı Anshu Jain'in de katıldığı Münih'teki Güvenlik Konferansı'nda konuşan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Euro krizinin henüz sonlanmadığını, ancak 1 yıl öncekine kıyasla daha iyi durumda olduklarını söyledi.

Durağan ekonomi, bu ay İtalya'daki geenel seçimlerin sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve Rajoy skandalı, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımları ile desteklenmiş olan bölge liderlerinin kaydettiği aşamaları riske atıyor. Sorunlu ülkelerin borçlanma maliyetlerinin düşmüş ve yatırımcı güveninin geri gelmesinden ötürü şimdilik Avrupalı politika yapıcıların manevra alanı bulunuyor.