Advertisement

ABD fabrika siparişleri Aralık ayında beklenenden daha az yükselirken, dayanıksız tüketim mallarında yaşanan düşüşün inşaat ekipmanı ve bilgisayarlarda yaşanan yükselişi gölgede bıraktığına dair sinyaller verdi.

Siparişler Kasım ayında yüzde 0.3'lük revize edilmiş bir düşüş geçirirken, Aralık ayında sipariş oranı yüzde 1.8 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 2.3'lük artışa işaret etti.

Dayanıklı tüketim mallarına olan talep yüzde 4.3 artarken, petrol ve tütünde yaşanan düşüşün öncülük ettiği dayanıksız tüketim malındaki gerileme ise yüzde 0.3 oldu.

Talepte 4. çeyrekte yaşanan toparlanma Chrysler Group LLC ve Ford Motor Co. gibi şirketleri teşvik ederken, 2012 yılının ikinci yarısında soğuyan imalat sektörünün de tekrardan canlanmasını sağlıyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan ve fabrikaların son 9 ayın en sert genişlemesini kaydettiklerini gösteren raporlara göre de bu toparlanma Ocak ayı içerisine taşınmış durumda.

New York'ta bulunan FTN Financial şef ekonomisti Chris Low, "İmalat tekrardan büyüyor ve okyanus ötesi talep toparlanırsa daha da hızlı büyüyecektir. Geçtiğimiz yılın düşüşünden sonra ılımlı yükseliş iyi oluyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 63 ekonomistin tahminleri yüzde 0.3'lük düşüş ve yüzde 3 yükseliş arasında değişiklik gösterdi.