Advertisement

Avrupa Merkez Bankası için hazırlanan gizli bir çalışmaya göre Euro Bölgesi'nde ortak bankacılık birliğinin uygulamaya koymak için AMB'nin gücünü ikiye katlaması ve 2 bin kişilik bankacılık denetimi personelini işe alması gerekecek.

İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan haberde, Mario Draghi ve AMB yönetim kurulunun talimatı ile geçtiğimiz ay hazırlanan raporun, Frankfurt'un bankacılık denetimindeki üst rolünü yerine getirmek ve itibarını koruması için hızlı bir şekilde bu yapının inşa edilmesi gerektiğine işaret ettiği belirtildi.

AB liderleri Euro Bölgesi'ndeki borç krizine neden olan yapısal sıkıntıları çözmek için  bankacılık birliği kurmayı hedefliyor. Piyasalarda 1 aydır devam eden rallinin aniden sonlanmasıyla eurodaki piyasa güvenini koruma ihtiyacı aciliyet kazandı. Yatırımcılar Madrid'deki rüşvet skandalı ve İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi'nin seçimlerde yeniden boy göstermeye başlaması üzerine bölgeden paralarını çekmeye başladı.

Financial Times'a konuşan iki kaynak, Promontory Financial Group tarafından hazırlanan raporun 2014'te yeni görevler üstlendiğinde AMB'nin ihtiyacı olacak hamleleri ortaya koyduğunu söyledi. Ancak AMB'ye yakınlığıyla tanınan bir kaynak, çalışmanın bağlayıcı olmadığını belirtti.

Promontory, kararların daha objektif olması adına denetim komisyonundaki ulusal temsilcilerin ulusal bankalarına ilişkin kararlarda çekimser kalmasının istenmesini önerdi.