Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin yeniden kötüleyebileceği endişesiyle New York Borsası düştü; Standard&Poor's 500 Endeksi Kasım'dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubunun hepsi en az yüzde 0.5'er düşüş kaydetti. Wal-Mart Stores Inc., JP Morgan Chase&Co.'nun hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 1.2 değer kaybetti. Gannett Co., televizyondaki gelir büyümesinin zayıf yazılı reklamları telafi edecek düzeyde olmayacağı endişesi üzerine yüzde 6.7 düştü. Herbalife ltd., Federal Ticaret Komisyonu'nun şirketin soruşturulacağına ilişkin hatalı açıklamasını düzeltmesi üzerine yüzde 12 düşüşünün ardından geri sıçradı.

S&P 500 Endeksi geçtiğimiz hafta 5 yılın zirvesine tırmanmasının ardından yüzde 1.2 kayıpla 1,495.71 puana geriledi ve 14 Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.9 düşüşle 13,880.08 puana indi. Amerikan borsalarında dün 6.3 milyar hisse el değiştirdi ve işlem hacmi 3 aylık ortalama dahilinde geldi.

Bir miktar kâr alımı olduğunu belirten Advisory Research Inc.'in fon yöneticilerinden Matthew Swaim, insanların  Avrupa'daki endişelere odaklandığını, bunun da piyasaları aşağı çektiğini söyledi.

S&P 500 Endeksi geçtiğimiz hafta yasakoyucuların bütçede ilerleme kaydetmesi ve şirketlerin beklenenden iyi kazanç rakamları açıklaması sayesinde yüzde 5 ralli yaptı. Dow Jones Endeksi 2007'den bu yana ilk kez 14,000 puan seviyesini aştı ve tüm zamanların en yükseğine yüzde 2 yaklaştı.