Advertisement

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün Kasım ayından bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirmesinin ardından şirket kârlarının beklentilerden yüksek çıkması ve Dell'in özelleştirilmesi konusunda anlaşmaya varılması üzerine yükseldi.

S&P 500 Endeksi'nde işlem gören 10 grubun tamamı en az yüzde 0.6 yükseldi. Dell, CEO Michael Dell ve Silver Lake Management LLC'nin bilgisayar firmasını satın alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 0.6 değer kazandı. Archer-Daniels-Midland Co., çeyrek dönemlik kârının ve gelirinin beklentileri aşmasıyla yüzde 4 ilerledi. KFC ve Pizza Hut gibi restaurant zincirlerinin sahibi olan Yum! Brands Inc. kâr beklentisini düşürmesi üzerine yüzde 4.4 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.9'luk artışla 1,508.77 puana ulaştı. Endeks, dün Avrupa'daki borç krizinin yoğunlaşacağı endişeleri üzerine yüzde 1.2'lik bir düşüş geçirdi. Dow Jones ise 124.34 puan yükselerek 14,004.42 puan oldu. S&P 500'de işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamaya paralel gerçekleşti.

Cenevre'de bulunan B Capital SA idari direktörü Lorne Baring, "Piyasa, dün büyük ihtimalle aşırı tepki diyebileceğimiz bir hareketliliğin ardından tekrar sıçrıyor. Beklentiler şu anda pozitif ve kârlar da genel olarak tahminlerin üzerinde oldu. Bu, ABD piyasasının yukarı yönlü trendi için yolu açmış oluyor" ifadelerini kullandı.

S&P 500 Endeksi, ABD'li siyasilerin bütçe anlaşmasına varması ve şirket kârlarının genellikle beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi üzerine 2013 yılında yüzde 4.9'luk bir ralli gerçekleştirdi.

Kapat