Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dell Inc.'in finansal krizden bu yana görülen en büyük satışla alınmayı kabul etmesi ve şirket kazançlarının beklentiyi aşmasıyla Amerikan hisseleri değerlenerek, yılın en sert kaybından toparlandı.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubunun hepsi, CEO Michael Dell ve Silver Lake Management LLC'nin bilgisayar üreticisi şirketi satın almakta anlaşmasının ardından tırmandı. Computer Sciences Corp., 2013'e ait kazanç tahminini yükseltmesi sonrasında yüzde 9.2 sıçradı. McGraw-Hill Cos., S&P'ye tahvil reytinglerinden ötürü dava açılması üzerine en sert düşüşünü kaydetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1 kazançla 1,511.29 puana çıktı. Endeks dün Avrupa'daki borç krizinin derinleşebileceği endişeleriyle yüzde 1.2 düşmüştü. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.7 kayıpla 13,979.30 puana indir. Amerikan Borsalarında 6.7 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 8.3 üzerinde gerçekleşti.

Altta yatan bir dalgalanma olduğunu söyleyen Fulcrum Securities LLC'nin baş yatırım stratejisti Rob Morgan, insiderların hisse almasının olumlu bir sinyal olduğunu, Dell'de aynı olayın görüldüğünü belirtti.

S&P 500 Endeksi Amerikalı yasakoyucuların bütçe konusunda karşılıklı ödün vermekte anlaşabilmesi ve şirketlerin tahmini kazançlarından daha iyi bilançolar açıklamasıyla 2013'te yüzde 6 ralli yaptı. Endeks Ekim 2007'de 1,565.15 puandan kaydettiği rekorun yalnızca yüzde 3.4 uzağında seyrediyor. Dow Jones Endeksi ise tüm zamanların en yükseğinin yüzde 1.3 altından işlem görüyor.