Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat'ta tapu kayıtlarında yabancılar tarafından satın alındığı görülen 517 kaydın 499'unun, vatandaşlıktan ayrılanlar Yozgatlılar olduğunu bildirdi.

Bozdağ, AA muhabirinin, Yozgat'ın yabancıların en çok mülk satın aldığı il olmasına ilişkin sorusunu cevaplandırdı. Yurt dışında Avusturya, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere çok sayıda Yozgatlı bulunduğunu belirten Bozdağ, yurt dışında yaşayanlar arasında sıralama yapılması durumunda, Yozgat'ın ilkler arasında olacağını kaydetti.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlardan bazılarının Türk vatandaşlığından çıkıp yaşadıkları ülkenin vatandaşı olduğunu aktaran Bozdağ, şunları kaydetti:

''Yozgat, yabancı statüsündeki kişilerin en çok taşınmaz satın aldığı iller arasında birinci sırada çıkıyor. Yeni düzenlemeden sonra tapudaki kayıtlar, bu yeni statüye göre değiştirilmiş oldu. Tapuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyken, vatandaşlıktan çıkıp başka bir ülkenin vatandaşı olunca uyruğu değişmiş oldu. Dolayısıyla yabancı statüsüne geçmiş,yabancı mülkü gibi gözükmüş oldu. Yozgat'taki tapu kayıtlarında yabancılar tarafından satın alınan mülklerin arasında görünen 517 kaydın 499'u doğuştan Türk vatandaşı olup daha sonra vatandaşlıktan izin alarak ayrılış kişilerdir. Tapu kayıtlarında yabancı olarak gözükmesine rağmen, bu kişiler Ahmet, Ali ve Ayşe gibi isimlerden oluşmakta ve bizim insanlarımızdır. Yabancılara satıldığı ifade edilen bu mülkler Ahmet'in babasından, dedesinden miras kalan ya da kedisinin edindiği gayrimenkullerdir. Gerçek anlamda yabancı uyrukluların satın aldığı gayrimenkuller değildir. Biz yurt dışında yaşayan hemşehrilerimizin memleketlerine yatırım yapmalarından, orada yer edinmelerinden de büyük memnuniyet duyuyoruz. Yurtdışında, memleketlerinden kilometrelerce uzakta olmalarına rağmen Yozgat ile irtibatlarının devam etmesi, gayrimenkul almaları ve yatırım yapmaları bizler için memnuniyet verici bir durumdur. Hatta yabancıları gelip yatırım yapmaları için davet ediyoruz. Buyursunlar gelsinler. Yozgat hem jeotermal kaynakları ile turizm alanında hem de tarım ve hayvancılık gibi alanlarda yatırım yapılabilecek illerimiz arasında yer almaktadır. Gayrimenkul almak isteyen gayrimenkul almaya, yatırım yapmak isteyen yatırım yapmaya buyursun gelsin. Yozgat'ta yatırım yapmak isteyen hem yerli hem yabancı yatırımcılara kapılarımız sonuna kadar açıktır ve her türlü desteği vermeye hazırız.''

AA