Advertisement

İspanyol hükümet tahvilleri, siyasi istikrarsızlığa aşırı tepki verildiği işaretleriyle beraber yükselişini ikinci güne taşıdı.

Daha kısa vadeli tahviller, konut fiyatlarının Ocak ayında son 3 yıldır ilk kez sabit kaldığını gösteren veriler üzerine kazançlara öncülük etti. İspanyol ve İtalyan tahvilleri, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un rüşvet iddiaları üzerine istifasının istenmesi ve İtalya'da eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin bu ay yapılacak seçimlerde arayı kapattığına dair anket sonuçlarının gelmesiyle düşüş yaşamıştı. Alman tahvilleri ise Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yarınki toplantısı öncesinde yükseldi.

Londra'da bulunan Credit Agricole Corporate & Investment Bank sabit gelir stratejisti Orlando Green, "Siyasal gürültü bakımından olacakların olduğuna dair bir his var, şimdi bu noktadan sonra işlerin nasıl ilerleyeceğini göreceğiz. Siyasi cephede yeni bir gelişme olmadığına ve yarınki AMB toplantısına bakarsak, sabitleşmemizin ana nedenleri bunlardır sanırım" diye konuştu.

İki yıllık İspanyol tahvil faizleri Londra saatiyle 10:48'de 7 baz puan düşerek yüzde 2.73'e geriledi. 10 yıllık İspanyol faizleri ise 3 baz puan düşerek yüzde 5.35'e geriledi.