Advertisement

Britanya'nın kamuya açık en büyük bankası Royal Bank of Scotland Group Plc, faiz oranlarını manipüle ettiği gerekçesiyle 612 milyon dolar cezaya çarptırılırken, bu ceza küresel regülatör soruşturmaları çerçevesinde kesilen en büyük ikinci ceza oldu.

Banka, ABD Emtia Vadelileri İşem Komisyonu'na (CFTC) 325 milyon dolar ödemeye mahkum edilirken, Adalet Bakanlığı'na 150 milyon dolar, ve Birleşik Krallık Finansal Hizmetler Otoritesi'ne de 137 milyon dolar ödeyecek. RBS yaptığı açıklamada bu cezaların 300 milyon poundluk (yaklaşık 470 milyon dolar) kısmını üst düzey yöneticilere verilen bonuslardan ve daha önceki ödüllerden keserek karşılayacağını duyurdu.  

CFTC uygulama direktörü David Meister yaptığı açıklamada "Kamu, bir masanın etrafında oturarak bankalarının Libor arzlarını yanlış yerlere döndermeye çalışarak kazançlı işlemler üretmeye çalışan bir grup trader yüzünden dürüst bir faiz oranından mahrum bırakılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bu ceza bankanın 2008'de aldığı tarihinin en büyük kurtarma fonu olan 45.5 milyar doların ardından şirketi toparlamaya çalışan CEO Stephen Hester'a çok büyük bir darbe oldu. Küresel soruşturmalardan sonuçlanan 3. olay olan RBS cezası, Barclays Plc'nin ödeyeceği 290 milyon poundun üzerine çıkarken, İsviçre bankası UBS AG'nin Aralık ayında ödediği 1.5 milyar doların altında kaldı.