Advertisement

Avrupalı liderlerin Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin tahvil satın alacağı sözünü vermesinin ardından içerisine girdikleri rahatsızlığın, Euro Bölgesi'ni bir krize daha yaklaştırabileceği söyleniyor.

Charles Wyplosz ve Paul De Grauwe gibi ekonomistler, Avrupalı politika yapıcıların, AMB Başkanı Mario Draghi'nin euroyu savunmaya yönelik taahhütünün ardından düşmeye başlayan borçlanma maliyetlerini israf ettiğini savunuyor.

Cenevre'de bulunan International Center for Money and Banking Studies direktörü Wyplosz, "Hükümetler şimdi kendilerinden bu kadar memnunken bir başka keskin krizi nasıl göz ardı edebiliriz bilemiyorum. Yaşadığımız iyimserlik dalgası çok sağlam zemine oturmuyordu. Krizin kritik faktörleriyle başa çıkılmıyor" dedi.

İtalyan tahvilleri bugün düşüş yaşarken, 10 yıllık tahvildeki faiz 1 baz puan yükselerek Roma saatiyle 12:56'da yüzde 4.47 oldu. İspanya'nın gösterge endeksi yüzde 0.3 düşerken, 10 yıllık tahviller yükseldi.

London School of Economics'te (LSE) profesör olan Grauwe ise "Kriz hiç bir zaman bitmemişti. Eğer bu ters gidiş devam edecek olursa yeni bir sahneye girmiş olacağız ve o zaman da AMB ya harekete geçecek ya da kredibilitesini yitirecek" dedi.