Advertisement

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi lideri John Boehner, Kongre'nin 1 Mart'ta gerçekleşecek otomatik harcama kesintilerini başka "kesintiler ve reformlar" ile değiştirmedikçe 1.2 trilyonluk otomatik kesintilerin ertelenmesine karşı çıkacağını duyurdu.

Boehner yaptığı açıklamada Senato Demokratları ve Başkan Barack Obama için artık harcama kesintilerinin yerini alacak bir plan sunmanın zamanı olduğunu söyledi. Boehner böyle bir planda herhangi bir vergi artışına karşı çıkacağını tekrarlarken, işbirliği yapmak için istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Boehner, "Washington'un bir noktada harcama sorunuyla yüzleşmesi lazım. Burada bulunduğum 22 yıl boyunca tenekeyi öylece yuvarladıklarını gördüm. Artık yeter. Şimdi harekete geçme zamanı" ifadelerini kullandı.

Başkan Obama dün yaptığı bir basın brifinginde yasa yapıcıları kısa vadeli bir harcama kesintileri ve vergi değişimleri paketi hazırlamaya teşvik etti.

1 Mart'ta devreye girecek olan otomatik harcama kesintileri Obama hükümeti ile Cumhuriyetçiler arasında bir başka restleşme olacağı sinyalibi verirken, Boehner ve ekibi haftalardır bu kesintilerin devreye girmesini beklediklerini söyleyerek hiç bir vergi artışını kabul etmeyeceklerini dile getirdiler.