Advertisement

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Kongre 1 Mart'ta  devreye girecek otomatik harcama kesintilerinin önüne geçecek bir adım atmaması halinde, ABD ordusunun ciddi zarara uğrayacağını söyledi.

Panetta, bu kesintilerin ABD’nin küresel çaplı krizlere yanıt verme kabiliyetinin azaltacağını savunarak Kongre’ye sert çıkış yaptı ve ''Eğer bu kesintiler gerçekleşirse, savunma programlarında ciddi bozulmalar ve ordumuzun hızında keskin düşüşler olacaktır'' dedi.

ABD Kongresi'nin bütçeyi zamanında geçirememesi durumunda, 46 bin bakanlık çalışanının işinin riske gireceğini ve 800 bin sivil çalışanın en az 22 gün izne çıkarılacağını belirten Panetta, bunun ekonomiye ve resesyondan toparlanmaya etki etmeyeceğine inanılamayacağını dile getirdi.

Panetta, otomatik kesintilerin devreye girmesi halinde, ordunun eğitim ve onarım gibi konularda tasarrufa gideceğini, bunun da Afganistan dışına gönderilen askerlerin manevra imkanını azaltacağını savundu.

Hava kuvvetlerinde de kısıtlamaya gideceklerini ifade eden Panetta, Batı Pasifik deniz harekâtını 3'te 1 oranında düşürerek, ABD’nin dünyadaki deniz harekatlarında küçülmeye yöneleceklerini söyledi.

Sonucun hem kırılgan Amerikan ekonomisine ciddi zararlar getireceğini hem de Suriye, Kuzey Kore, Hürmüz Boğazı, Kuzey Afrika ve dünya genelinde artan istikrarsızlıkların olduğu bir dönemde ABD'nin krizlere yanıt verme kabiliyetini azaltacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Panetta, ''Kongre Amerikan halkına karşı temel sorumluluğunu yerine getirmezse, bunları uygulamaktan başka bir seçeneğimiz yok. ABD’yi yönetmenin yolu bu değildir” yorumunda bulundu.

Panetta, bütçe krizlerinin ülkenin ulusal güvenliğini riske attığı uyarısını yaptı.