Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Euro Bölgesi'ne duyulan güvenin bir maliyeti olduğunun farkına varmaya başlıyor.

AMB Başkanının geçtiğimiz ay ekonomik görünümde iyileşme olduğunu dile getirerek, krizde en kötünün geride kaldığının sinyalini vermesinden bu yana euro, dolar karşısında 14 ayın zirvesine tırmandı. Bankalar, acil durum kredilerinde beklentinin üzerinde geri ödeme yaparak eurodaki ralliyi destekleyerek, Fed ve Japonya Merkez Bankası'nın bilançolarını genişlettiği esnada AMB'nin bilanço tablolarını azalttı.

Draghi zahiri bir mutluluk tablosu çizmeden güveni desteklemeye çalışırken euronun aşırı yükselmesi, daha Avrupa'da toparlanma tam başlamadan işleri zorlaştırabilir. Ekonomistler, ABD ve Japonya'nın gevşek para politikalarının dolar ve yeni zayıflatmasından ötürü AMB'nin yakın zamanda "kur savaşı" baskısı altına girerek, eurodaki kazançları azaltmak için harekete geçebileceğini söylüyor.

ABN Amro'nun makro araştırma müdürü Nick Kounis, sözlü müdalae işe yaramazsa AMB'nin faiz indirimini düşünebileceğini belirtti.

Bloomberg anketine katılan 60 ekonomist, AMB'nin bugünkü para politikası toplantısında faizi yüzde 0.75'te bırakmasını bekliyor.