Advertisement

Çin Merkez Bankası enflasyon risklerinin artacağını öngörererek, ABD ve Japonya gibi ülkelerin parasal genişleme hamlelerinin emtia fiyatlarını sıçratarak, küresel sermaye akışlarını daha oynak hâle getirebileceğini söyledi.

Bankanın bugün yayınladığı raporda Çin'in ithal enflasyon ve fiyat artışı beklentilerine karşı "tetikte" olmasının gerektiğine dikkat çekildi. Yoğun işgücü gerektiren ürün, hizmet ve tarımsal malların azalan istihdam arzı büyümesinden ötürü artabileceğine dikkat çeken Çin Merkez Bankası, "Ekonomik toparlanma ve talep artışı enflasyonu hızlandırabilir" dedi.

Çin Komünist Partisi'nin liderlik değişimini tamamlamasıyla Çİnli yetkililer  tüketici ve konut fiyatlarını sıçratmadan büyümeyi sürdürmenin yollarını arıyor. Çin ekonomisi geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 7 çeyrek üst üste yavaşlamasının ardından büyüdü.

Merkez bankasının daha fazla parasal genişleme alanının sınırlı olduğunun sinyalini verdiğine dikkat çeken Barclays Plc'nin ekonomistlerinden Chang Jian, ancak bankanın gölge bankacılığı ve daha sıkı yerel hükümet finansmanı kurallarının bozulmasını önlemek için yeterince esnek kalmaya devam edeceğini belirtti.