Advertisement

ABD'de beklenenden iyi gelen kazançların, Euro Bölgesi liderlerinin bugünkü toplantısı öncesinde Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeleleri gölgelemesiyle New York Borsası dün erken saatlerde kaydettiği kayıpları sildi.

Time Warner Inc., üye ücretlerinin kârı artırmasının ardından yüzde 4.1 tırmandı. Walt Disney Co., satışların beklentileri aşması ve şirketin interaktif biriminin 2009'dan bu yana ilk kez kâr elde etmesiyle yüzde 0.4 değerlendi. GameStop Corp., Microsoft Corp.'un bir sonraki Xbox konsolünün internet bağlantısı gerektireceği haberi üzerine yüzde 6 değer kaybetti. DreamWorks Animation SKG Inc., şirketin bir filmini gösterimden çıkarması, bir başkasının gösterim tarihini de ertelemesinin sonrasında yzüde 3.9 düştü.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1 kazançla 1,512.12 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.1 artışla 13,086.52 puana çıktı. Amerikan borsalarında dün 6.5 milyar hisse el değiştirdi ve işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 5.1 üzerinde seyretti.

Tüm kötü haberlerin bilindiğini, şu anda iyi haberlerin de görülmeye başladığını söyleyen Loomis Sayles&Co.'nun fon yöneticilerinden David Sowerby, Avrupa'daki sorunlar ile savaşan iyi haberler arasında kazanç rakamları, iyi değerlemeler ve düşük faizler olduğunu belirtti.

Hisseler erken saatlerde Avrupa'daki borç krizinin kötüleyeceği endişeleriyle değer kaybetmişti. Avrupa Merkez Bankası Marip Draghi bugün para politikası toplantısı yaparken, Euro Bölgesi liderleri de Brüksel'deki zirvede bir araya gelecek. İspanya başbakanının istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalmasıyla euro, 1 Şubat'ta dolar karşısında kaydettiği 14 ayın zirvesinden geri adım attı.