Advertisement

(17:58'de güncellendi)

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin güçlü euronun enflasyonda yavaşlamaya yol açacağını söylemesinin ardından dolar karşısındaki düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Euro ayrıca Draghi'nin bölge ekonomisine yönelik risklerin "aşağı yönlü" olduğunu söylemesinin ardından 16 büyük para biriminin 13'ü karşısında düştü. Pound ise Temmuz ayında göreve İngiltere merkez bankası başkanlığı görevine başlayacak olan Mark Carney'in teşvikleri devam ettireceği spekülasyonlarına son vermesinin ardından artışını 2. güne taşıdı. Yeni Zelanda doları, bir hükümet raporunun geçtiğimiz çeyrekte istihdam kesintisi yaşandığını göstermesi üzerine zayıfladı.

Londra'da bulunan Bank of New York Mellon Corp. şef Döviz stratejisti Simon Derrick, "Euorunun düşüşü, piyasanın garanti olmayan döviz güçlenmesine ve daha aktif bir görünümün olacağına dair diğer işaretlere karşı ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Euro hakkındaki açıklamalarının genel etkisi sınırlı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Euro, New York saatiyle 09.40'ta yüzde 0.6 gerileyerek 1.3438 dolara indi. Japon para birimi karşısında yüzde 0.7 gerileyen euro 125.71 yen oldu. Yen ise dolar karşısında çok değişmeyerek 93.53 yen oldu.

Avrupa'nın para birimi geçtiğimiz altı ay içerisinde yüzde 6.9 değer kazanırken, 10 gelişmiş ülke para birimi içerisinde en iyi performansı kaydetti. Dolar bu dönem içerisinde yüzde 2.3 değer kaybederken, yen yüzde 19 geriledi.

(17:58'de güncellendi)