Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Euro Bölgesi ekonomik büyümeyi destekleyici politikaları uygulamaya koyana kadar borç krizinden çıkmayacağını ileri sürdü.

"Hükümetlerin borç oranlarının azaltılması için zaruri olan, siyasi açıdan işleri kolaylaştıran ve banka varlıklarının kalitesini artıran sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma görülmeden kriz sonlanmayacak" ifadelerini kullanan Fitsch Ratings yönetici direktörü Ed Parker, eğer büyüme olmazsa, kemer sıkma programları karşısındaki muhalefetin de artacağına dikkat çekti.

Kemer sıkma önlemlerinin talebi azaltmasından ötürü Uluslarararası Para Fonu Euro Bölgesi'nin 2013'te de daralmayı sürdürmesini bekliyor. Euro Bölgesi'nin 4. büyük ekonomisi İspanya'da resesyon, hükümetin bütçe hedeflerine tutturmak için daha fazla kesintiye gitmesinden ötürü derinleşiyor. Parker, İspanya'nın durumunun Avrupa'nın ekonomik toparlanma görünümü için en önemli faktör olduğunu söyledi.

Yatırımcıların Avrupalı hükümetlerden borç krizini kontrol altına almaları için daha fazla çaba görmek istediklerinin sinyalini vermeleri üzerine İspanya'nın tahvil faizleri yeniden yükselişe geçti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Temmuz'daki "euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacağı" vaadi temerrüt korkularını gevşetse de, Avrupa'daki sorunların çözülmesi için daha fazla çaba gerekebileceğine dair endişeler artıyor.