Advertisement

Dünyanın bir numaralı petrol tüketicisi ABD'de en büyük petrol aktarma merkezi olan Cushing'te arz düşerken talebin artması ile petrol New York'ta alıcılı seyir izliyor.

Petrol vadelileri yüzde 0.3 kadar artışın ardından pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Enerji Bilgilendirme Başkanlığı'nın raporuna göre Cushing'teki stok geçtiğimiz hafta 315,000 varil azalarak 4 Ocak tarihinden beri en düşükj seviye olan 51.4 milyon varile indi. Brent petrolün varilinin ham petrole farkı dün bir aydan daha fazlasının çoğuna genişledi.

Sidney'deki CMC Markets stratejisti Michael McCarthy konuyla ilgili "ABD ve Asya'dan talebi destekleyen dataları almaya devam ediyoruz. Petrol al-satındaki katı tondan kaçınacak gibiyiz." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Mart vadeli ham petorlün varili 10 sent düşüşle Singapur'da yerel saatle 15.43'de 96.52 dolardan işlem gördü. Daha önce ise 27 sent kadar artışla 96.89 dolardan alıcı bulmuştu. İşlem gören tüm kontratların hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 50 altına düştü.Fiyatlar ise bu yıl yüzde 5.1 yukarıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Mart vadeli brent petrolün varili 6 sent artışla 116.79 dolara yükseldi. El değiştiren kontratların sayısı 100 günlük hareketli ortalamanın yüzde 12 üsatüne çıktı. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 20.11 dolardan 20.27 dolara genişledi.