Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Başkanlığı'nı devralacak olan Mark Carney, olağandışı politikadan çıkışın, finans piyasalarını bozmayacak şekilde yapılması ve enflasyon hedeflemesinin esnek olması gerektiğini söyledi. Carney, aynı zamanda, merkez bankası politikasında ani bir değişiklik olmayacağının işaretini verdi.

Carney, Parlamento'nun Hazine Komitesi'nde İngiliz kanun koyuculara yaptığı yazılı açıklamada, "Banka, kamuoyu güvenini güçlendirecek şekilde, tasarlamak, uygulamak ve nihayetinde olağandışı politikadan çıkış yapmak ihtiyacında olacak," dedi ve "Çıkışın İngiltere tahvilleri piyasasına zarar vermeksizin yapılması gerek," dedi ve "Böyle bir zarar, diğer varlık fiyatlarının bantlarında keskin hareketlere neden olabilir ve muhtemelen finansal istikrarı tehdit edebilir" yorumunda bulundu.

Carney, İngiltere Merkez Bankası'nın mevcut politikasını değiştirmeye yönelik bir plan konusunda işaret vermedi. 1694 yılından bu yana İngiltere Merkez Bankası'nın ilk yabancı başkanı olmaya hazırlanan Carney, kurumun para politikası görevine banka-regülasyon denetlemesini de eklemesi ile birlikte, Temmuz ayında Mervyn King'den görevi devralacak. Carney'in açıklaması, İngiltere Merkez Merkez Bankası Para Politikası Komitesi'nin bu ayki toplantısında önce geldi ve ekonomistler bu toplantıda bir değişiklik çıkmasını beklemiyor.

Carney'in İngiltere'de yeni rolü konusunda kamuoyu önüne ilk çıktığında yaptığı yorumlar, merkez bankalarının ekonomilerini yönlendirebilme konusunda "yıpranmadığını" kaydettiği konuşmasından iki haftadan az bir süre sonra geldi. Carney ayrıca, İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini değiştirme konusunda tartışmaları da ateşledi.