Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yıl içinde altın ihracatında talep olduğu müddetçe, kim isterse istesin satmaya devam edeceklerini ve bu konuda bir kısıtlamalarının olmadığını belirterek, ''Bugün İran'a ambargo koyanlar, İran'a ürün ihracatı yasaklayan ülkelerin şirketleri başka şapkalar altında İran'ın bütün ihracatını yapıyor'' dedi.

Geçen yılın ithalat değerlendirme toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çağlayan, yüksek katmadeğerli ürün noktasında otomotiv sektörünün başlı başına bir örnek olduğunu, otomotivle ilgili yerli oto 'babayiğit' arayışı olduğunu belirterek, otomotiv sektöründeki bir puanlık yerlileşmenin, bu sektörde Türkiye'nin ithalatını 250 milyon dolar azaltacağını anlattı.

Türkiye'nin ithalatında, otomotiv sektöründe en yüksek kalemin otomobil motor ve aktarma organları olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
''Biz bunları çok iyi bir şekilde yaparız. Sektörle arkadaşlarımız çalıştı. Şimdi hiç kimseye bir bahane bırakmamak adına 'yerim dar deyip oynamaya niyeti olmayan gelinleri kaldırmak adına, yerlileştirmeyi yakalamak adına ilave bir kararname hazırladık. Bunun biri enerji sektöründe yerli kömür kullananlara öncelikli bölge desteği veriyoruz. Otomotiv sektöründe motor ve aktarma organlarını yapabilme adına önemli değişiklikler yaptık. Elektroniği de içine alacak. Yaptığımız bu düzenlemeyle Türkiye'de hem yüksek katmadeğeri getirecek, hem teknolojik değişim dönüşümü gerçekleştirecek. Yeni teşvik sistemimiz için seçici davranıyoruz. Hangi sektörün hangi bölgede olacağı konusunda hassasız. Stratejik yatırımlar dediğimiz, ülkemizde üretilmeyen ya da çok az üretilen ama ülkemizde üretilebilecek yatırımları destekleme yolu da stratejik teşviklerden geçtiğini ifade etmeliyim. Stratejik teşvik için müracaatlar var. Eczacılık ürünlerinde stratejik teşvik belgesi vermeye başladık, elimizde müracaatlar var.''

-''Türkiye son 5 çeyrektir net ihracat ile büyüdü''

Merkez Bankası'na ilişkin yaptığı değerlendirmeye yönelik soruya Çağlayan, şu yanıtı verdi:
''Merkez Bankası ile ilgili bugün çok şey söylemek istemiyorum, konumuz ithalat. Konunun üstünü örtmesin ama söyleyeceğim zaman da sözümü esirgemem, biliyorsunuz. Bunu söylerken de haber olma adına yapmıyorum. Eski bir sanayici, Ekonomi Bakanı olarak görüşlerimi ifade ediyorum. Bunları sadece basın yoluyla söylemiyorum. Bunları söylerken kendisiyle yapmış olduğumuz görüşmelerde, Bakanlar Kurulu'ndaki sunumlarında aynı görüşlerimi, daha yüksek tonlarda ifade ediyorum. Dün akşam Slovakya'da Sayın Başbakanımız da aynen ifade ettiler; 'Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak araç kara yolundan gitmez, uçarak gitmemiz lazım' diye ifade ettiler. Biz 2023 hedeflerini yakalamak için sürdürülebilir bir cari açık, büyüme, enflasyon belirleyebilmeliyiz. Türkiye'nin 2023 hedeflerini, 2 trilyon doları aşan milli geliri yakalamasının yolu minimum yüzde 6'lık büyümeden geçer. Büyürken eskisi gibi büyümüyoruz. İthalatını yüzde 1,8 arttıran Türkiye, ihracatını 13,1 artırdı ve cari açığını ilk 11 ayda yüzde 35,7 düşürdü. Bu bize büyük cesaret verdi. Türkiye son 5 çeyrektir net ihracat ile büyüyen bir ülke oldu.''

-''Kömürden enerji üretimine tarihte olmayan destek''

Dışa olan bağımlılığın azaltılması gerektiğine işaret eden Çağlayan, ''Enerji üretimimizde doğalgaz ile değil, onun için doğalgazı enerji üretiminde teşvik kapsamı dışında bıraktık. Yayınlanmamış yeni kararname ile kömürden enerji üretimini tarihimizde olmayan bir destek ile destekliyoruz. Biz yenilenebilir enerji kaynakları ve kendi kaynaklarımızı mutlak suret ile kullanabileceğimiz müddetçe bunu yapacağız'' diye konuştu.

Çağlayan, ham petrol, benzin ve motorinde ciddi bir tüketim çılgınlığı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu konuda lüksümüz var. Her evden 3-4 araba çıkıyor, geri geliyor. Buradaki dışa bağımlılığı azaltabildiğimiz müddetçe, cari açıkta ilacı olabilecek stratejik yatırımların orta ve uzun vadedeki etkilerini gördükçe bunların azaldığını göreceğiz. Hemen yarına çözülür demiyorum ama önümüzdeki 3-5 yıl içinde hedefe yaklaştığımızı göreceğiz. Dünyanın hemen hemen en zengin boksit yataklarından birine sahibiz. Arkadaşlar neredeyse Türkiye'de 100 yıllık rezerv var. Ama biz alüminyumu şu anda 3 milyar dolar ithal ediyoruz. Sebebi geçmişteki hatalı politikalardır. Bu ürünleri yapanların kuracakları enerji yatırımlarını da aynen stratejik yatırım kapsamına aldık. Bu konuda Türkiye uçmak zorunda.''

-''(Altın ihracatı) Halkbank bu işi yapacak, niye yapmasın?''

Altın ihracatı ile ithalatı arasındaki farka ilişkin soruya Çağlayan, ''Altında geldiğimiz nokta önemli. Bu yıl içinde altın ihracatımızı talep olduğu müddetçe kim isterse istesin satmaya devam edeceğiz. Bu konuda bir kısıtlamamız yok. Bir başkasının aldığı kısıtlama da bizi bağlamaz. Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri ne ise Türkiye onu yapar. Bugün İran'a ambargo koyanlar, İran'a ürün ihracatı yasaklayan ülkelerin şirketleri başka şapkalar altında İran'ın bütün ihracatını yapıyor. Bizim yaptığımız ihracat son derece sınırlı. Geri kalan yüzde 90'lık ithalatı İran kimlerden yapıyor? Bu konuda biz hiç gaza gelmeyeceğiz. Sanki bu yıl biraz daha geçen yıla nazaran talepte bir azalma olacağını öngörüyorum.''

Altın ihracatına ilişkin soruya da Çağlayan, ''Diğer bankalarının bir çoğunun yurt dışı bağlantıları var. İster istemez bundan Amerikalılardan gelen baskı üzerine bu konuda geri adım attılar. Ama Halkbankası bu işi yapacak, niye yapmasın? Kamu bankası. Bizim derdimiz çok mal satmak. Ya satarım, bal satarım her şeyi satırım dedim ya!'' diye konuştu.
İnternet üzerinden yapılan alışverişlere ilişkin soruya Çağlayan, ''Ne alındığından ziyade 18 milyon kez alışveriş yapılmış. Birçok sektörde Türk ürünleri benzerlerine göre daha başarılıdır. Henüz bu algı yerleşmemiş bu algıyı da yaygınlaştıracağız'' dedi.

-''(TL'nin aşırı değerlenmesi) tedbir almamız kaçınılmaz''

Çağlayan, dünyada ciddi bir ''kur savaşı''  olduğunu ve Merkez Bankası'nın bu konuda sorumluluklarının bulunduğunu belirterek, ''Merkez Bankası yaptığı açıklamayla gerekli müdahaleleri yapacağını söylemişti. Ben de Merkez Bankasının gerekli müdahaleleri yapabileceğini söylüyorum. TL'nin değerli olması bizi mutlu ediyor. Kendi paranızla yurt dışından mal almak son derece önemli. Bu TL'ye güvenin göstergesidir. TL aşırı değerlenme halinde ithalatı körükleyen, yerli sanayiciyi rekabet edemeyecek duruma getirebilen halinden bahsediyoruz. ABD, Çin ve Japonya ciddi önemli tedbirler alıyor. Bizim de bu tedbiri almamız kaçınılmaz'' diye konuştu.

Demir çelik üretimini teşvik kapsamına alınamamasına değinen Çağlayan, ''Yassı üründe önemli bir kapasiteye geldik. Otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu kaporta sacını yerlileştirmemiz 3 puan getiriyor. Her bir puan 250 milyon dolar. Niye ben arabanın kaporta sacını dışardan getireyim?'' dedi.
11 stratejik yatırım başvurusu bulunduğunu ifade eden Çağlayan, ''Demir dışı metaller, otomotiv yan sanayi, madencilik, metalik olmayan mineral ürünler, rafine edilmiş petrol ürünleri, kağıt ve kağıt ürünleri, madencilik ve demirçelik sektörlerinde 9 milyar liraya yakın stratejik yatırım başvurusu var, inceleniyor'' diye konuştu.