Advertisement

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında, güçlü para biriminin Euro Bölgesi'nin resesyondan toparlanmasına tehdit oluşturmasına karşın, politika faizini değiştirmedi.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları bugün Frankfurt'ta biraraya geldi ve Bloomberg News'un anketine katılan 60 ekonomistin tümünün tahminlerine paralel olarak, politika faizini değiştirmedi ve yüzde 0.75 ile rekor düşük seviyede bıraktı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, karar sonrası, TSİ 15:30'da basın açıklaması yapacak.

Son göstergeler, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl büyümeye döneceğini işaret ediyor. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası'nın üzerindeki faizleri daha da düşürme baskısını azaltıyor. Öte yandan, değer kazanan euro, ihracata zarar verebilir, toparlanma daha başlamadan olumsuz etkilenebilir ve ABD ve Japonya'daki daha gevşek para politikaları dolar ve yenin euro karşısında daha da zayıflamasına neden olabilir.

Fransız yazılım üreticisi Dassault Systemes SA CEO'su Bernard Charles, Bloomberg Television'a bugün yaptığı değerlendirmede, "Euro biraz fazla güçlü," dedi ve "Bu durum bu yıl ekonomi ve ekonominin ihracat kapasitesi üzerinde etkili olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ortak para birimi bugün yüzde 0.3 yükseldi ve 1.3568 dolar seviyesine çıktı. Euro dolar karşısında bu ay son 14 ayın en yüksek seviyesine ve yen karşısında son üç yılın zirvesine ulaştı. Euro ticaret ağırlıklı bazda, Draghi'nin 26 temmuz'da Avrupa'nın para birliğini korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı tahhüdünde bulunmasından bu yana yüzde 11 tırmandı.