Advertisement

Alman hükümet tahvilleri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Euro Bölgesi'ndeki enflasyon risklerinin kontrol altında tutulduğunu ve parasal politikanın genişleyici kalacağını söylemesinin ardından yükseldi.

Kısa vadeli tahviller bu ilerlemenin liderliğini yaparken, 5 yıllık tahvil faizlerini iki haftanın en düşük seviyesine itti. 17 üyeli bölgenin ekonomisine yönelik risk "aşağı yönlü" olarak kalmaya devam ederken, Draghi faiz oranının da yüzde 0.75'te sabit bırakıldığını açıkladı. İspanyol tahvilleri ise ülkenin bir ihalede 4.61 milyar euroluk tahvil satmasının ardından yükseldi.

Londra'da bulunan Commerzbank AG sabit gelir stratejisti Michael Leister, "Draghi bugünkü konuşmasında AMB'nin likidite şartlarını yakından takip edeceğini ve genişlemeci bir politikanın uygun olmaya devam ettiğini belirtti. Piyasanın arayıp istediği sözlü müdahale buydu ve bu da Alman tahvilleri için pozitif bir şey" ifadelerini kullandı.

Alman 5 yıllık tahvil faizleri 3 baz puan geriledi ve Londra saatiyle 14:13'te yüzde 0.65 oldu. İki yıllık tahvil faizleri ise 3 baz puan gerilerken, 10 yıllık Alman tahvil faizleri çok değişmedi ve yüzde 1.63'te kaldı.

Alman tahvilleri yatırımcılara bu yıl genelinde şu ana kadar yüzde 1.5'lik bir kayıp yaşattırdı.