Advertisement

Kurumsal kazançların hayal kırıklığına uğratması ve Avrupalı politika yapıcıların eurodaki güçlenmenin bölgenin toparlanmasını olumsuz etkileyebileceği uyarıları üzerine New York Borsası geri adım attı.

ABD'nin en büyük üçüncü kablosuz operatörü Sprint Nextel Corp., aylık kontratı olan müşterilerinin azaldığını açıklaması üzerine yüzde 0.5 değer kaybetti. Akamai Technologies Inc., beklentileri tutturamamasının etkisiyle yüzde 15 düştü. Apple Inc., yönetim takımı ve yönetim kurulunun hissedarlarına daha fazla temettü ödemesi yapılmasına ilişkin görüştüklerini söylemesi üzerine yüzde 3 oranında ralli yaptı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 1,509.39 puana geriledi. Daha erken saatlerde yüzde 0.9 düşüş kaydeden endeks, bu yıl ilk kez haftayı ekside kapamaya hazırlanıyor. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 düşüşle 13,944.05 puana indi. Amerikan borsalarında bugün 6.6 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 5.6 üzerinde seyretti.

Piyasayı kâr realizasyonu için neden aramaya başlatacak kadar hızlı bir yükselişin olduğuna dikkat çeken Westwood Holdings Group Inc.'in yatırım genel müdürü Mark Freeman, piyasanın yükselmesi için pozitif bir katalize ihtiyacının olduğunu söyledi.