Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'de tahminlerden güçle gelen ticaret verisinin ekonomik görünümü desteklemesi ile Batı Teksas vadelileri iki haftanın düşüğünden yükseldi. Londra merkezli brent petrolün Batı Teksas'ın petrolüne farkı üst üste sekizinci gün genişleyerek bir aydan fazlasının en açık ara farkınaulaştı.

Vadeliler, dokuz haftadaki ilk haftalık kaybını tırpanlayarak New York'ta yüzde 0.4 kadar artış kaydetti. Çin'in ihracat ve ithalatı Çin Yeni Yılı'ndan ötürü bu yıl geçtiğimiz yıldan 5 gün daha fazla olan Ocak'ta artış kaydetti ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin büyümesindeki sıçramanın sürdürülmesine destek oldu. Gümrük yönetiminin verilerine göre Çin'in ihracatı yıllık bazda yüzde 25 artış kaydederek Bloomberg'in yüzde 17.5 büyüme beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Çin'de ithalat da yüzde 28.8 arttı ve yüzde 23.5 beklentisini aştı.Ham petrol ithalatı da sekiz ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Hong Kong'taki Mirae Asset Securities Ltd. enerji araştırmaları müdürü Gordon Kwan konuyla ilgili "Bu, Çin ihracatının nisan ayından beri en güçlü büyümesi ve ülkenin enerji büyümesinin de olumlu yönde olduğuna işaret ediyor. Tahminimizi kesintisiz yüksek petrol fiyatında tutmaya devam ediyoruz." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Mart vadeli ham petrolün varili 35 sent kadar artışla 96.18 dolara yükseldi ve Singapur'da yerel saatle 13.58'de 96.07 dolardan alıcı buldu. İşlem gören tüm kontratlarıın hacmi 100 günlük ortalama ile aynı hizada gerçekleşti. Petrolün kontratı 79 sent kayıpla dün 23 Ocak tarihinden beri en düşük seviye olan 95.83 dolara geriledi. Fiyatlar geçtiğimiz 8 haftada yüzde 14 değer kazanmasının ardından bu hafta yüzde 1.7 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören Mart vadeli brent petrolün varili 57 sent tırmanışla 117.81 dolara yükselerek kazancını dördüncü güne taşıdı. Hacim ise 100 günlük ortalamadan 4 kez daha fazla oldu. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 21.74 dolar ile sekizinci güne genişledi.