Advertisement

Japonya'nın yen tutumunun öne çıkacak konulardan biri olacağı tahmin edilen G-20 Küresel Maliye Bakanları toplantısının 1 hafta öncesinde Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, yenin çok hızlı değer kaybettiğini söyledi.

Aso, önce yasakoyuculara, ardından da muhabirlere hükümetin yenin dolar karşısında bu kadar hızlı 90 seviyelerine gerileyeceğini öngörmemiş olduğunu ve yenin çok hızlı zayıfladığını dile getirdi. Yen, Aralık'ta başbakanlık koltuğuna oturan Shinzo Abe'nin daha fazla parasal teşvik uygulayacağı beklentisiyle Kasım ortasından bu yana yüzde 13 değer kaybetti.

Güney Kore Maliye Bakanı'nın yendeki değer kaybının ülkesinin ihracatını riske attığını söylemesi ve Rusya'nın da geçtiğimiz ay döviz kurlarının karşılıklı olarak zayıflatılması ihtimaline karşı uyarmasıyla, yendeki sert düşüş dünya genelinde sıkı eleştirilerin hedefi hâline geldi. G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları önümüzdeki hafta Moskova'da toplanacak.

Avrupalı yetkililerin Japonya'nın politikalarını eleştirmesiyle Aso'nun piyasaları sakinleştirmeye çalışıyor olabileceğine dikkat çeken RBS Securities Co.'nun eski başekonomisti Junko Nishioka, Aso'nun açıklamalarının tutarsız bir tablo çizdiğini belirterek, "Bir dakika yeni aşağı itecek, diğer dakikada sıçratacak açıklamalarda bulunuyor" dedi.

Aso'nun Parlamento'da "yenin 78-79'dan 90 seviyelerine ani değer kaybının öngörülmediğini" söylemesi sonrasında dolar karşısında Londra saati ile 10'da yüzde 1 yukarıda 92.65'te seyreden yen, 17 Mart 2011'den bu yana en büyük sıçramasını kaydetti.