Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un rüşvet iddialarıyla karşı karşıya olması ve İtalya'daki genel seçimlerin öncesindeki anketlerde Silvio Berlusconi'nin yükselmeye başlamasına dikkat çeken Goldman Sachs Group Inc.'in ekonomisti Jim O'Neill, Avrupa'nın yeniden ekonomik krize girme riskinin olduğunu söyledi.

"Avrupa'daki borç krizi bitmiş gibi hissetmeye başlamamıza rağmen, hâlen krizin geri dönebileceğine yönelik birçok sinyal var" diyen O'Neill, İspanya'daki yolsuzluk iddiasının yalnızca kuru gürültüden ibaret olmadığına ve Berlusconi'nin yeniden boy göstermesinin öngörülmemiş bir gelişme olduğuna dikkat çekti.

O'Neill, siyasi olayların euro algısını olumsuz etkileyebileceğini belirtirken, Royal Bank of Scotland Group Plc, Berlusconi'nin yükselişinin 10 yıllık faizleri yüzde 5'lere sıçratma ihtimalinden ötürü yatırımcılara bu ayın ilerleyen zamanlarında İtalyan tahvillerinde satışa geçmelerini tavsiye etti. Pacific Investment Management Co.'nun yönetici direktörlerinden Andrew Bosomworth bu haftanın başlarında Rajoy'un rüşvet iddialarını çürütme çabalarının İspanyol tahvillerindeki riskleri artırdığını söyledi.

O'Neill'ın açıklamaları, Goldman Sachs Başkanı Gary Cohn'un Salı günü dile getirdiği Avrupalı politika yapıcıların bankalara fon enjekte etme ve sınırsız nakit kredi sağlamasının büyümeyi desteklemeye yeterli olmadığı ve bölgenin hâlen temel sorunlar ile karşı karşıya olduğu endişelerini de yansıttı.