Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

G-7 ülkelerinin politika yapıcıları, sakinleştirmeye çalıştıkları Döviz piyasalarında, yendeki zayıflamanın arz ettiği ekonomik tehdidin boyutuna dair karmaşık açıklamalarıyla daha büyük çalkantıya neden oldu.

Dünyanın en büyük 7 sanayi ülkesinin dün ilk başta yendeki son zayıflamayı kabul eder gibi görünen, ancak sonra çelişkili mesajlara neden olan açıklamaları yeni daha da aşağı çekti. G-7 üyelerinden biri yendeki aşırı hareketlere ilişkin endişenin olduğunu dile getirirken, İngiltere, grubun belli bir ülke ya da kuru hedef almadığını söyledi.

Karışıklık uluslararası kur savaşları tehdidini ve Japonya'nın parasal teşvik baskısını, haftasonu Moskova'da bir araya gelmeye hazırlanan G-20 maliye bakanlarının zirvesi öncesinde gündemde tutmaya devam edecek. Barclays Capital, gerilimin Japonya Merkez Bankası'nın teşvik planlarının türünü bile baskılayabileceğini düşünüyor.

Dünyanın gelişmiş ülke liderlerinden ortak ve net bir mesaj istediğini söyleyen Standard Chartered Plc'nin kıdemli döviz stratejistlerinden Mike Moran, G-20'nin odakta olacağını belirtti.