Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, İspanya'da gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından İspanyol ekonomisi ve kur savaşlarına dair değerlendirmelerde bulundu.

"İspanyol bankalarına verilen yardımın olumlu sonuçlar doğurmaya başlıyor" diyen Draghi, yapısal reformların pozitif olduğunu ve sistemde iyileşmeler gösterdiğini ifade etti. Draghi ayrıca Avrupa kredi sisteminden en fazla destek bulan ülkenin İspanya olduğunu sözlerine ekledi.

AMB Başkanı kendi bankasının uyguladığı para politikasının "hâlâ genişlemeci nitelikte" olduğunu dile getirirken, "Kurların düzeyi büyüme ve enflasyon için kritik önem taşıyor" dedi ve Euro/Dolar paritesinin uzun dönem ortalamarına yakın seyrettiğini belirtti.

Son olarak yoğun gündemin başlıca maddelerinden olay kur konusuna değinen Avrupa Merkez Bankası Başkanı kur savaşı söylentilerini abartılı bulduğunu belirtirken, "Kurlar AMB'nin görev alanında değil" yorumunda bulundu.

Avrupa'da son zamanlarda Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande daha düşük euro için hükümetlerin kura müdahale etmesi çağrısında bulunurken, Almanya bu çağrıya "Piyasalara hükümetler karışamaz" diyerek karşı çıkmıştı. AMB geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada yüksek kurun ekonomik toparlanmada zorluk çıkarabileceğini sözlerine eklemişti.