TVRadyo

Wall Street AB'nin "Tobin vergisini" topa tuttu

Wall Street AB

Amerikalı bankalar, Euro Bölgesi'nin uygulamayı düşündüğü Tobin vergisine saldırarak, uygulamanın uluslararası anlaşmalara uymayacağını söyledi

14 Şubat 2013 Perşembe, 12:51 Güncelleme: 14 Şubat 2013 Perşembe, 12:51

Wall Street ve Amerikalı şirketler Euro Bölgesi'nin planladığı finansal işlemler vergisine saldırarak bu verginin sınırları aştığını, uluslararası anlaşmaları görmezden geldiğini ve küresel ekonomiyi birbirine bağlayan bağları kırdığını ileri sürdü.

Avrupa Komisyonu Perşembe günü Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomilerinin toplayacağı finansal işlemlere uluslararası vergi konulmasını öngören agresif planını açıklayacak. Planın yılda 30-35 milyar euroluk vergi kazancı sağlayacağı tahmin ediliyor.

İlk olarak Financial Times gazetesinin yazdığı vergi, Euro Bölgesi'nin hiçbir kurumunun alım-satımına dahil olmadığı durumlarda dahi New York, Londra ya Hong Kong'ta yapılan bazı işlemlerde sıkı engellenme karşıtı önlemlerin alınmasını öngörüyor.

Komisyon, planın yasal olarak sağlam olduğunu düşünse de, verginin kapsadığı alanın büyüklüğü, AB genelinde vergiyi reddeden İngiltere ve Lüksemburg ve büyük yatırım bankalarının tepkisiyle karşılaşıyor.

ABD Ticaret Odası ve Finansal Hizmetler Forumu'nun da aralarında yer aldığı Amerika'nın en büyük finansal grup topluluğu, Komisyon'a "tek taraflı küresel finansal işlem vergisi"ne karşı çıkan bir mektup yazdı.

Mektupta, tek taraflı bu vergi uygulamasının, hem öngörülmedik hem de mevcut uluslararası vergi yasaları ile uyumsuz olduğu ifade edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Şubat 2013 Perşembe, 13:31 Misafir ve kur savaşlarına eu da bu vesile ile karışmış oldu.bütün traderlara hayırlı ve uğurlu olsun.para kokusu almaya başladık
14 Şubat 2013 Perşembe, 13:14 Misafir bu "zengin vergisi", "finansal işlemler vergisi" vs gibi saçma sapan vergiler ancak "deli dumrul vergileri" olabilir ve bunlar fayda yerine zarar getirir. yatırımcıyı kaçırır. işinize geldiğinde dünya artık küçük bir köy globalleşti diyorsunuz da vergi koyarken niye bunu görmüyorsunuz. vergi sizde katlanılmaz bir şey olursa para da burdan kaçar. yatırımlar paradan daha fazla vergi alınarak sağlanmaz. belki de gereksiz ve suni bir büyüme yerine küçülme daha sağlıklıdır. doğa bile böyle değil mi? sürekli daha fazla refah ve daha fazla tüketim ve daha fazla yatırım, bu mu sağlıklı?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.121 -0,50
USD/TRY 6,2000 -0,00
EUR/TRY 7,3078 -0,09
EUR/USD 1,1779 0,02
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.207,00 -0,01
BRENT 78,70 -0,88
Yukarı