Advertisement

City Index Group Ltd.'ın teknik analizine göre dolar karşısında omuz-baş formasyonunu tamamlamasının ardından Avrupa'nın ortak para birimi euro, 1.3 dolara zayıflayabilir.

Baş seviyesinin 1.37 dolarda seyrettiği euronun Ocak ortasında kaydettiği 1.34 dolar ve bu haftanın başlarında ulaştığı 1.35 doları birleştiren omuz çizgisinin altına gerilediğine dikkat çeken City Index'in baş teknik analisti James Chen,  1.33 dolardaki destek seviyesinin altına gerilenmesinin daha fazla düşüşe işaret edebileceğini söyledi.

Omuz-baş formasyonlarının, potansiyel bir formasyon değişikliği şeklinde algılanmasından ötürü, bu fiyat herekerinin euroda daha fazla düşüşün sinyalini verdiğinin altını çizen Chen, "1.3300 düzeyindeki desteğin altına ciddi oranda gerilenmesi, zayıflama trendini teyit edecektir" dedi. Chen, 1.32 doların altına gerilemesi hâlindeyse, euronun trendinin ciddi risk altında olacağını belirtti. Euronun diğer önemli destek seviyelerinden biri ise 1.30 dolar düzeyinde bulunuyor.

Euro, bugün Londra saati ile 6:45 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.1 güçlemerek 1.3380 seviyesinde seyretti. Avrupa'nın ortak para birimi euro, dün dolar karşısında 1.3315 düzeyinden 24 Ocak'tan bu yana en düşüğüne işaret etti. Euro 24 Temmuz'da 1.2043 dolara kadar gerilemesinden bu yana yüzde 11 güçlendi.