Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Senato Demokratları 1 Mart'ta otomatikmen devreye girecek olan harcama kesintilerini erteleyebilmek için 110 milyar dolarlık bir bütçe teklifi masaya koyarken, planda Cumhuriyetçiler'in daha önce kabul etmeyeceklerini açıkladıkları vergi artışları da yer alıyor.

Dün açıklanan plan 1 trilyonun üzerindeki harcama kesintilerini 2014 yılına kadar ertelemeyi öngörüyor. Otomatik kesintilerin yerine savunma harcamalarında kesintiye gidilmesini öngören plan aynı zamanda çiftçilere direkt ödemelerde kesinti ve ülkenin en zenginlerine minimum yüzde 30 vergi oranı getirilmesini teklif ediyor.

Tennessee Cumhuriyetçi Senatörü Bob Corker, "Kimse bunu ciddiye almıyor. Benim tahminim kesintilerin 1 Mart'ta devreye gireceğidir" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen Temsilciler Meclisi, Demokratlar tarafından kontrol edilen Senato'dan gelecek bir öneriyi reddetme avantajına sahipler. Bu konuda yaşanan çıkmaz ise kesintilerin 1 Mart'ta devreye gireceğine işaret ediyor. Şu anki yasalara göre ise önümüzdeki 9 yıl boyunca da etkili olacaklar.

Harcama kesintileri için son gün olan 1 Mart, Başkan Obama ve Cumhuriyetçiler arasında gerçekleşecek bir başka bütçe kavgasının işareti olarak algılanıyor. Bu tartışma, Cumhuriyetçiler'in Temsilciler Meclisi'ni 2010 yılında kazanmasının ardından başlayan son dakika bütçe restleşmeleri serisinin en sonuncusu. Senato Demokratları kendi planlarını 25 Şubat'ta başlayan hafta itibariyle oylamaya sunmaya hazırlanıyor.

Oregon Demokrat Parti Senatörü Ron Wyden, "Kesinlikle yükü ağır bir efor olacak. En büyük zorluk gittikçe büyüyen bu mali uçurumların üstesinden gelebilmek" ifadelerini kullandı.